Jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów do aranżacji przydomowego terenu jest kostka brukowa. Doskonale nadaje się do realizacji ścieżek, chodników, podjazdów czy tarasów. Występuje w wielu odmianach – może mieć różne formy, faktury i kolory. Kostka brukowa sprawdzi się w otoczeniu nowoczesnym i bardziej tradycyjnym, dlatego tak często wybierana jest przez właścicieli domków jednorodzinnych. Jak zadbać o kostkę, aby dobrze prezentowała się przez długie lata?

Jeśli zapadła decyzja o użyciu kostki w ogrodzie, najpierw należy zadbać o jej właściwe dobranie. Do wykonania szerokiego podjazdu lepiej użyć kostki dużej, natomiast do realizacji krętej ścieżki wśród zieleni lepiej wykorzystać kostki mniejsze. Jednak zawsze układanie kostki brukowej powinno się powierzyć specjalistom – tylko oni zagwarantują, że kostka będzie służyć latami i estetycznie wyglądać. Brukarstwo tylko z pozoru wydaje się łatwym zajęciem, jednak tak naprawdę wymaga sporej wiedzy i precyzji. Trwałość kostki brukowej zależy bowiem nie tylko od materiału, z jakiego została wykonana, ale także od podbudowy, czyli powierzchni pod kostką, przygotowanej przez brukarzy. To właśnie dobrze i profesjonalnie wykonana podbudowa zapewni stabilność kostki i jej odporność na mrozy.

A jak należy czyścić kostkę brukową, gdy już znajdzie się w naszym ogrodzie? Przede wszystkim zawsze warto zmieść z niej liście i inne nagromadzone części roślinności. Po ułożeniu dobrze jest też kostkę zabezpieczyć odpowiednimi substancjami – chyba że kupiliśmy kostkę już zaimpregnowaną, wtedy taka czynność nie będzie konieczna. Do mycia kostki przyda się także myjka ciśnieniowa lub szczotka. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której woda nie wystarczy, wówczas można zaopatrzyć się w specjalne preparaty chemiczne, przystosowane do użytkowana na kostce brukowej. Niektóre z tych substancji mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto ich stosowanie powierzyć fachowcom.

Czasami na kostce brukowej może pojawić się biały osad wapienny – jest to niestety dość częste zjawisko. Występuje on najczęściej zaraz po ułożeniu kostki. Jednak nie należy od razu decydować się na usuwanie plam, bowiem może się okazać, że osad zniknie samoistnie. Jeśli jednak wykwity utrzymują się, warto posłużyć się myjką ciśnieniową lub zastosować na kostkach szlifowanie albo piaskowanie.